* = Winner † = Special Commendation
yyyy-yy = play detail page

XXXIII. 2010-11

DETROIT

Lisa D'Amour

NOT IN THE WORST PLACE

Sam Burns

LIDLESS

Frances Ya-chu Cowhig

FIT AND PROPER PEOPLE

Georgia Fitch

HURT VILLAGE *

Katori Hall

IN THE WAKE

Lisa Kron

REALLY OLD, LIKE 45

Tamsin Oglesby

MR BURNS: A POST-ELECTRIC PLAY

Anne Washburn

THE GOLDEN AGE

Joy Wilkinson

THE ANDES

Alexandra Wood

 

JUDGES

Georgina Brown Helen McRory
Judith Ivey Jim Simpson
Anne Kauffman Stephen Unwin
Presented by Judith Ivey, 2/28/11, NY

XXXIV. 2011-12

GIDION'S KNOT

Johnna Adams

MANY MOONS

Alice Birch

SEVEN HOMELESS MAMMOTHS WANDER NEW ENGLAND

Madeleine George

THE NETHER *

Jennifer Haley

NO ROMANCE

Nancy Harris

THE WHEEL

Zinnie Harris

BELFAST GIRLS

Jaki McCarrick

CLOSE UP SPACE

Molly Smith Metzler

THE FAIRY TALE LIVES OF RUSSIAN GIRLS

Meg Miroshnik

THE STEINGOLDS

Alexis Zegerman

 

JUDGES

Jonathan Church Frances McDormand
Randy Gener Ben Power
Martha Lavey Imogen Stubbs
Presented by Imogen Stubbs, 2/28/12, London

XXXV. 2012-13

THE GODDESS OF LIBERTY

Karen Ardiff

GENESIS FALLS

Jean Betts

THE DISTANCE

Deborah Bruce

BEFORE IT RAINS

Katherine Chandler

BELLEVILLE

Amy Herzog

FOXFINDER

Dawn King

BETHANY

Laura Marks

SOMEWHERE FUN

Jenny Schwartz

THE GOOD MOTHER

Francine Volpe

THE FLICK

Annie Baker*

 

JUDGES

Cynthia Nixon Mandy Greenfield
Michael Wilson Laura Collier
Matt Wolf Susan Wooldridge
Presented by Cynthia Nixon, 3/17/13, Houston

XXXVI. 2013-14

CHAMBER PIECE

Caroline Bird

ELEVADA

Sheila Callaghan

HOLY DAY

Alexandra Collier

I AND YOU

Lauren Gunderson

CHIMERICA

Lucy Kirkwood*

SWITZERLAND

Joanna Murray-Smith

THE EFFECT

Lucy Prebble

ZEALOT

Theresa Rebeck

WONDERLAND

Beth Steel

FLEABAG†

Phoebe Waller-Bridge

 

JUDGES

Phyllida Lloyd Simon Stephens
Wendy C. Goldberg Jim Parsons
Jessica Hecht Lia Williams
Presented by Phyllida Lloyd, 2/25/2014, London

XXXVII. 2014-15

Airline Highway

Lisa D'Amour

REvolt. She said. Revolt Again

Alice Birch

Little Revolution

Alecky Blythe

You got older

Clare Barron

Spine

Clara Brennan

Parallel Lines

Katherine Chandler

THE World of Extreme happiness

Frances Ya-Chu Cowhig

Ugly LIes the Bone

Lindsey Ferrentino

boi Boi is Dead

Zodwa Nyoni

Grand Concourse

Heidi Schreck

dry land

Ruby Rae Speigel

3 Winters

Tena Štivičić*

 

JUDGES

Chay Yew Liesl Tommy
Carmen Herlihy Bijan Sheibani
Rona Munro Rebecca Hall
Presented by: Rebecca Hall 3/2/2015, New York

XXXVIII. 2015-16

Dry Powder

Sarah Burgess

Father Comes Home From the Wars (Parts 1, 2, & 3)

Suzan-Lori Parks

Skeleton Crew

Dominique Morisseau

Sweat

Lynn Nottage*

The Wolves

Sarah DeLappe

And Then Come the Nightjars

Bea Roberts

Charolais

Noni Stapleton

Medea

Rachel Cusk

Rules for Living

Sam Holcroft

Yen

Anna Jordan

 

JUDGES

Greta Gerwig Branden Jacobs-Jenkins
Sam Gold Jeremy Herrin
Kate Bassett Tanya Moodie
Presented by: Tanya Moodie 2/22/2016, National Theatre, London

XXXIX. 2016-17

Dance Nation

Clare Barron*

This Restless House

Zinnie Harris

Mary Jane

Amy Herzog

Cuttin' It

Charlene James

Blackthorn

Charley Miles

Pipeline

Dominique Morisseau

Narvik

Lizzie Nunnery

Fall of the Kingdom, Rise of the Foot Soldier

Somalia Seaton

The Moors

Jen Silverman

Linda

Penelope Skinner

 

JUDGES

Maria Aberg Evan Cabnet
Robert O'Hara Sarah Paulson
Nina Sosanya Jenny Worton
Presented by: Evan Cabnet, March 6 at Playwrights Horizons in New York City